Dlaczego nasze marzenia nie spełniają się? Każdy z nas ma marzenia, ale bardzo często pozostają one w „sferze zamiarów”. Czasem o nich myślimy, czasem mówimy, ale u wielu z nas pozostają one przez lata jako dyżurne tematy do rozmów i rozmyślań.

Dlaczego nasze marzenia nie spełniają się?
Przyczyna nr 1:  Strach przed Nieznanym

Gdy zaczynamy realizować nasze marzenia, musimy wyjść z naszej sfery bezpieczeństwa. Wtedy zaczynają pojawiać się wątpliwości, strachy i obawy, intensyfikują się wewnętrzne głosy, brak wiary w siebie i chęć powrotu do tego co jest znane. To strach przed Nieznanym. Gdy chęć realizacji marzenia jest bardzo duża, przechodzimy przez ten etap z ufnością i pewnością siebie i wykorzystujemy Nieznane do spełnienia naszych pragnień.

Bardzo często jednak chęć naszego ego do kontrolowania tego co się dzieje powoduje, że rezygnujemy z marzeń i robimy krok w tył. Bo dla ego lepsze to co stare i znane niż to co nowe i nieokreślone.

Dlaczego nasze marzenia nie spełniają się?
Przyczyna nr 2: 
Nie wiemy czego chcemy!

Wiele osób nie wie czego pragnie. Na pytanie „Czy masz jakieś marzenia?” każdy odpowie, że tak. Ale już na konkretne pytanie „A o czym marzysz?” nie potrafi odpowiedzieć. Po prostu gdzieś to w nas jest, może w podświadomości, ale nie potrafimy nawet o tym mówić. Więc w jaki sposób mamy te marzenia realizować? Podstawą jest przecież wyrażenie marzeń w słowach a może nawet zapisanie ich. Wtedy jest szansa na to, że pójdziemy w ich stronę, na to że zaczniemy coś robić aby te marzenie się spełniły.

Dlaczego nasze marzenia nie spełniają się?
Przyczyna nr 3: 
Naruszenie równowagi w relacjach

Chodzi mi tu o naruszenie delikatnej równowagi, która istnieje w relacjach rodzinnych, osobistych, zawodowych, etc. Nie jesteśmy samotna wyspą. Jesteśmy częścią świata i częścią naszych relacji z innymi ludźmi. Każda zmiana powoduje powstawanie jakieś reakcji, większego lub mniejszego oporu. Każda zmiana może spowodować różne reakcje i inne zmiany poza nami, których możliwości w ogóle nie przeczuwaliśmy. Następuje opór, zaczynają się odzywać nasze podświadome obawy i na tym mogą zakończyć się nasze próby wprowadzania nowych wartości w naszym życiu. Po prostu każda zmiana jest związana ze zmianą, dostosowaniem się wszystkich systemów i relacji których jesteśmy częścią. Ludzie mogą jakoś reagować, coś może nie iść po naszej myśli, ktoś coś powie, i wtedy my dokonujemy oceny, że to przez te nasze marzenia, że to nam nie pisane. I wracamy do starej równowagi.

Dlaczego nasze marzenia nie spełniają się?
Przyczyna nr 4: 
Nasze marzenia są zbyt ogólne czy ogólnikowe

Często jest też tak, że nasze marzenia są bardzo ogólne np. „chcę być szczęśliwa”. Ale co to znaczy być szczęśliwą? Ludzie mogą mieć takie marzenie, bo czują się nieszczęśliwi. I mają takie marzenie przez całe życie. Ale co to znaczy „czuć się szczęśliwym?”. Na to pytanie już nie odpowiedzą. Nie podejmują wysiłku wyjścia z ogólności i przejścia w większą specyficzność. Bo gdyby zadali sobie to pytanie, to może okazałoby się, że pragną czegoś zupełnie innego. I czasami lepiej zostać w ogólności i niespecyficzności, bo wtedy nie ma potrzeby wprowadzania żadnych nowych kroków i zmian.

Dlaczego nasze marzenia nie spełniają się?
Przyczyna nr 5: 
Nasze marzenia są „niemożliwe” do zrealizowania lub po prostu nierealne

Marzenia mogą też być bardzo niedostępne. Tak nierealne, że po prostu istnieją na peryferiach naszej świadomości i nie mamy pojęcia w jaki sposób je zrealizować, nawet nie zaczynamy o tym myśleć. Nie potrafimy lub nie chcemy wyobrazić sobie jakiejś konkretnej drogi czy serii kroków.

Albo marzenie może nie mieć żadnego przełożenia na rzeczywistość. Na przykład chcę zacząć malować. I na tym koniec. Ale żeby takie marzenie spełnić trzeba mieć albo gotowy plan i kolejność kroków / np. kupić farby, zrobić miejsce w pokoju, kupić kartony czy płótno, zacząć malować/. Albo po prosty zacząć to robić.

Dlaczego nasze marzenia nie spełniają się?
Przyczyna nr 6:  
Odkładanie marzeń „na później”

Ale czy nie zauważyłaś, że wiele marzeń czy celów pozostaje w sferze projektów i przedsięwzięć odłożonych na przyszłość, „na lepszy moment” lub na chwilę gdy coś innego się stanie w naszym życiu?

Dotyczy to każdej sfery życia – spraw osobistych, zawodowych, biznesowych. Jest wiele osób mających świetne pomysły na życie, na biznes, ale ciągle tylko o tym opowiadają i nic z tych projektów nie posuwa się do przodu. Albo ktoś mówi – gdy przejdę na emeryturę, to wtedy będę podróżować po świecie. Lub „gdy będę bogata, to wtedy …………….. „.   Zawsze jest jakaś przeszkoda czy coś co nakazuje nam odkładać działanie na przyszłość.

Dlaczego nasze marzenia nie spełniają się?
Przyczyna nr
7:   Brak cierpliwości

Żyjemy w czasach gdy oczekuje się natychmiastowej realizacji marzeń i natychmiastowej gratyfikacji. Im jesteś młodszy, tym większe prawdopodobieństwo, że marzenie chcesz mieć zrealizowane „tu i teraz” i przy najmniejszym nakładzie siły i energii. Ale z marzeniami jest jak z roślinami w ogródku. Trzeba zaplanować miejsce zasadzenia, kupić nasiona, zasiać je, podlewać, dbać o roślinki, podcinać, etc. Celem marzeń jest przekształcanie naszego życia w takie które jest bardziej zgodne z naszym przeznaczeniem i nasza prawdziwą naturą. Realizacja marzeń to proces. I jeśli ktoś nie ma do tego cierpliwości, nie rozumie tego procesu, to w jaki sposób ma zrealizować swoje marzenia?

A jak to jest w Twoim przypadku? Czy znalazłaś w tym tekście jakieś ślady swojego zachowania? A może się ze mną nie zgadzasz?

Napisz o tym w komentarzu. Zawsze wyrażenie słów na piśmie daje nam jakiś wgląd w siebie i jest pomocne w naszym rozwoju osobistym.

 

Copyright ©2016 Marcin Żarek  &  MagicznaGaleria.pl
Jakiekolwiek rozpowszechnianie bez zgody autora, kopiowanie, przetwarzanie, naśladowanie całości lub części tego tekstu jest zabronione!

Photo: Adobe stock

 

Autorem artykułu jest Marcin Żarek – nauczyciel rozwoju osobistego i duchowego, autor e-booków i kursów na temat odzyskiwania kontroli nad swoim życiem, rozwijania własnej mocy i  pokonywania ograniczeń.

Zapraszamy na blog:   www.MarcinZarek.pl

Może zainteresują Cię także inne moje teksty na podobne tematy np:
Strefa komfortu – jak wyjść w Nieznane?
Prawo Przyciągania: twoje myśli i emocje tworzą twój świat
Co to są rytuały magiczne i jak z nich korzystać? Cz.1
Jak wybierać kamienie cz.1
Lapis lazuli – kamień prawdy i wiedzy duchowej
Kamienie bogactwa i obfitości
Co daje Matryca Energetyczna?
Kamienie na miłość
Dostrzeż światło ukryte w kamieniach
Inne spojrzenie na problemy zdrowotne
Czarny turmalin – kamień ochrony energetycznej
Przesuń łóżko, zmień swoje życie
Związek między myślami i emocjami
Nowe kamienie reakcją na zmiany w naszym świecie
Decyzje są jak życiowe drogowskazy

Wszystkie artykuły i wpisy są moimi tekstami autorskimi, nie są to przeróbki lub tłumaczenia.  Można je znaleźć wyłącznie na naszych blogach i stronach. 

Zapraszam do ponownych wizyt, bo regularnie zamieszczam nowe artykuły.  

Marcin Żarek

Podziel sie - udostępnij:
Share on Facebook
Facebook
Share on Google+
Google+
Share on LinkedIn
Linkedin
Tweet about this on Twitter
Twitter
Email this to someone
email
zajrzyj do naszego magicznego sklepu Magiczna Galeria www.MagicznaGaleria.pl