Jeśli mieszkasz poza miastem lub masz duży ogród, w którym możesz spędzać wolne chwile, to jesteś szczęściarzem.
Większość z nas marzy tylko o komforcie posiadaniu natury na wyciągnięcie ręki. Aczkolwiek może to tylko taka wymówka bo czasem gdy coś dla nas jest łatwe i osiągalne „od ręki”, to staje się nieatrakcyjne i mało pożądane.No ale wracając do Natury. Istota ludzka jest częścią środowiska , jest częścią natury, nie można od tego uciec. Dlatego tak bardzo potrzebujemy kontaktu z przyrodą, z drzewami, kwiatami i innymi roślinami i ze zwierzętami.

Można kontakt z Naturą potraktować jako pojedyncze eskapady, wycieczki, podczas których ładujemy nasze „wyczerpane” baterie, nabieramy siły na nowy okres przebywania w zgiełku, hałasie i pośpiechu.
Ale jest też możliwe potraktowanie kontaktu z Naturą jako części naszej codzienności, naszej rutyny.

Wtedy nie musimy wycieczek planować, wyjeżdżać czy urywać dni urlopu. Trzeba tylko mieć świadomość, że Natura to nie tylko góry, lasy czy wybrzeże morskie.

Możemy rozumieć Naturę jako coś co jest w naszej najbliższej okolicy: ogródek przydomowy, chociażby najmniejszy, park w drodze do pracy, stare drzewo rosnące na sąsiedniej ulicy, pies dla którego normalnie mamy mało czasu czy chociażby ptaki fruwające i krążące nad naszymi głowami, albo kilka roślin hodowanych na balkonie czy parapecie.

To wszystko są miejsca i rzeczy, które widzimy na co dzień, przechodzimy koło nich i nawet ich nie zauważamy. Ale to przecież też jest Natura. Wystarczy tylko zatrzymać się, wziąć głęboki oddech, spojrzeć i naprawdę ten element Natury zobaczyć.

Każdy z nas może to zrobić, bez względu na miejsce gdzie mieszka i pracuje, bez względu na pogodę i porę roku, godziny pracy czy ilość wolnego czasu.

Kontakt z Naturą to nie musi być drogi wyjazd do kurortu, to nie musi być godzina spędzona w parku. Wystarczy kilka minut, nawet kilka chwil.

Natura i w ogóle zwierzęta i rośliny nie żyją w ciągłym pośpiechu, nie wstają rano do pracy, nie muszą płacić za gaz i za energię, nie muszą użerać się szefem i nie martwią się co będzie za tydzień czy za dwa lata.

Żyją swoim powolnym ale stałym rytmem. Emanują wolnością i pewnością siebie, stałością.
I właśnie dlatego potrzebujemy z Naturą kontaktu. Potrzebujemy odnaleźć ponownie w sobie ten naturalny rytm – stały, niewymuszony, pewny siebie.

Pośród Natury odzyskujemy wewnętrzny ład i harmonię, zamiast zgiełku zaczynamy dostrzegać spokój i ciszę. Dzięki kontaktowi z Naturą możemy bardziej zrozumieć siebie, przypomnieć sobie jakie są nasze prawdziwe wartości i marzenia. Stajemy się bardziej wrażliwi i delikatni. Bardziej rozumiemy nie tylko siebie ale też innych ludzi. Różne sprawy stają się jasne i klarowne. Czasem problemy okazują się zwykłym nieporozumieniem.

Myślimy wolniej i bardziej klarownie. Zamiast wymuszania i chęci kontrolowania innych, pojawia się w nas zrozumienie i chęć współpracy.

Wszystkie te rzeczy mogą się wydarzyć i wydarzają się gdy człowiek ma kontakt z Naturą.
I pamiętaj, kontakt z Naturą to może być też obserwowanie co robi pies sąsiada, wodzenie oczami za stadem jaskółek, dotknięcie starego drzewa, siedzenie na ławce przy klombie pięknych bratków czy wąchanie pelargonii, które wyhodowałaś sobie na balkonie.

 

 

 

Copyright ©2015  MagicznaGaleria.pl  &  Marcin Żarek

Photo Credit: tommy@chau via Compfight cc

Podziel sie - udostępnij:
Share on Facebook
Facebook
Share on Google+
Google+
Share on LinkedIn
Linkedin
Tweet about this on Twitter
Twitter
Email this to someone
email
zajrzyj do naszego magicznego sklepu Magiczna Galeria www.MagicznaGaleria.pl