Nowy rok to okazja na uczciwe podsumowania

Nadejście nowego roku dla każdego z nas jest naturalną okazją na podsumowania, czasami nawet podsumowanie całego naszego życia.   To szansa na to by uczciwe spojrzeć na to co nam się udało i co nam nie wyszło w minionym roku.  Na zauważenie tego co było dla nas w ostatnim roku przyczyną szczęścia, ale także zauważenie momentów gdy cierpieliśmy czy czuliśmy się nieusatysfakcjonowani.  Wbrew pozorom zauważenie takich elementów może nam czasem nową perspektywę i pomóc nam na przyszłość.

Podsumowanie zrób na kartce lub w zeszycie

Nie rób tego w myślach, bo w myślach możemy się zagubić.  Natomiast forma pisemna jest w pewnym sensie procesem.  Gdy coś zapisujemy, to coś zaczyna się transformować i  nasze połączenie emocjonalne z tym czymś maleje.  Dlatego  zawsze polecam pisanie.  Pisanie jako terapię dla samego siebie.

Kartka pierwsza – co dobrego zdarzyło się w tym starym roku?  Lista korzyści, sukcesów i osiągnięć

Na jednej kartce zapisz w punktach rzeczy i wydarzenia, które były dla ciebie pozytywne, dały ci poczucie szczęścia i satysfakcji.  Co ci się udało w minionym roku.  Zyski i szczęśliwe momenty.

Kartka druga –  o czym chcielibyśmy zapomnieć?

Na drugiej kartce zapisz co się nie udało, co uważasz za złe wydarzenia, ograniczające ciebie i twoich najbliższych,  straty i nieszczęścia, etc.

Od razu powinieneś zauważyć jaka jest twoja energia w tej chwili– widać to po tym co łatwiej przychodzi ci wynajdować – pozytywy czy negatywy.

Możliwe, że jest to twój zwyczajny stan – takie właśnie są twoje dominujące emocje.  Jeśli to zauważysz, to taki wgląd w siebie może pomóc ci w tworzeniu przyszłości której pragniesz.  Bowiem aby zmienić swoje życie, najpierw musimy zmienić naszą energię oraz emocje które odczuwamy każdego dnia i które determinują rezultaty naszych działań.

Jeśli łatwo przychodzi ci znajdowanie negatywnych aspektów minionego roku, to pora na to by tworzyć w sobie coś nowego, coś co będzie cię wspierać w realizacji marzeń i celów a nie ograniczać cię,  jak do tej pory.

Jeśli łatwiej ci znajdować pozytywne momenty i aspekty zeszłego roku – możesz świadomie zauważyć te swoje emocje i stany które będą cię wspierały także w przyszłości.

Trzecia kartka – rzeczy neutralne, które mogą mieć znaczenie w przyszłości

Tutaj zapisz sprawy, wydarzenia z zeszłego roku które nie miały ogromnego znaczenia, ale kiedyś mogą potencjalnie być ważne dla twojej przyszłości.   Czyli coś co może być dla ciebie jakąś pomocą czy sukcesem, ale jeszcze nie wygląda tak jak powinno.

Spisz sprawy i zdarzenia, których wpływ na twoje życie trudno ci ocenić z obecnej perspektywy jednoznacznie jako dobry lub negatywny.   Ale wciąż są to rzeczy które pamiętasz i które mogą mieć znaczny wpływ na ciebie w przyszłości.

Kto wie, może to najważniejsza część tego ćwiczenia, bo może ci pomóc zauważyć potencjalne źródła przyszłego sukcesu.

 

Pod każdym punktem zostaw miejsce, aby coś dopisać w trakcie robienia ćwiczenia

Pod każdym z punktów zostaw jedną lub dwie linijki, aby móc coś tam jeszcze zapisać.  Co? Zobaczysz w dalszej części ćwiczenia.

Pod każdym „negatywnym” punktem zapisz w jaki „pozytywny” sposób może to wpłynąć na ciebie i twoje życie w przyszłości.  Wiem, że może to być trudne, ale wierz mi,  każda strata czy trauma może prowadzić do czegoś co będzie naszym sukcesem.

 

Jaka może być „korzyść” z negatywnym zdarzeń, chorób, strat czy traum?

Wiele osób nie potrafi wznieść się ponad emocjonalne ograniczenia i otworzyć w sobie takiej perspektywy, która jest wspierająca a nie dołująca.  Postaraj się jednak to zrobić, dzięki temu odzyskasz trochę swojej wolności i energii osobistej.

Chodzi o to by przeszłość nie stanowiła przeszkody dla naszej przyszłości.  By przeszłość była mądrością a przyszłość nie stanowiła powtórzenia tego co już było.

Bo jeśli ktoś nie wyciągnie wniosków ze swoich niepowodzeń, obwinia innych i myślami lub emocjami wciąż wraca do przeszłości, najprawdopodobniej będzie miał podobne lub analogiczne sytuacje w przyszłości.  W najlepszym razie ograniczy to jego możliwości sukcesu i szczęścia.

Po co znajdować takie „korzyści” w tym ćwiczeniu?

Chodzi o to aby każdy z punktów był związany z jakąś percepcją która daje ci poczucie stanowienia o sobie, daje ci radość, szczęście, satysfakcję.  Bo nawet negatywne lub neutralne zdarzenia czy sytuacje możesz „przetworzyć” w taki sposób, że zmienisz swoją percepcję i zaczniesz zauważać możliwości i szanse zamiast smutku czy zagrożeń.

Np. straty finansowe czy zmniejszenie dochodów możesz zacząć zauważać jako okazje by zacząć lepiej gospodarować swoimi zasobami.  Zacząć doceniać to co już masz, co masz w sobie i co masz już posiadasz jako swoją własność.

Zamiast szukać ciągle coraz nowych rzeczy,  okazji, wyjazdów, można zacząć skupiać się na tym co dobrego możesz zrobić z tym co już masz, co jest w zasięgu twojej ręki.

Zamiast narzekania, że mniej zarabiasz, masz okazje do bardziej racjonalnego zarządzania swoimi finansami – tu i teraz.  Co  w efekcie może prowadzić do większych zysków w przyszłości.

Albo możesz skupić swoją uwagę na tym co nowego możesz dać z siebie.  Może wymyślić nowy produkt czy usługę lub pomóc jakoś innym ludziom i czerpać z tego wynagrodzenie.  Kto wie?   Może dzięki temu zaczniesz zupełnie nowe życie.

Każdy ma swoje życie – spójrz na siebie i znajdź swoja unikalność

W poprzednim akapicie były tylko przykłady.  Bo przecież każdy z nas ma swoje własne wyzwania i każdy z nas ma swoje własne problemy, które można przekuć na sukcesy czy rozwój na swój własny sposób.

Potrzeba chwili z samym sobą, odrobiny świadomego spojrzenia na swoje życie i wzięcia za nie odpowiedzialności – teraz.  Od teraz.   Znalezienia tych emocji, które mogą nas w tym wspierać i utrzymywania tych emocji i tych stanów każdego dnia.

I świadomego przypominania sobie o tym każdego dnia.

Aż staną się one naszymi zwykłymi emocjami i stanami, a nasze marzenia i cele staną się naszą codziennością.

 

Straty czy niechciane wydarzenia wybijają nas  z letargu, z naszego dotychczasowego sposobu życia i patrzenia na świat.

Tylko od nas zależy jak na nie zareagujemy.

Czy będziemy się starali odzyskać to co utraciliśmy, staniemy się zgorzkniali i przeżywali stratę latami,  czy raczej znajdziemy w tym jakąś naukę dla siebie lub wskazówkę na przyszłość.

Zrób te podsumowania zanim zaczniesz robić jakieś plany i cele na nowy rok

Ważne jest aby nowe zaczynać jak już się stare zakończyło.  Ważne jest mieć tą świadomość, że teraz jest „czysta karta”, że nic nie musi być jak było.

To ćwiczenie z podsumowaniami da ci mentalną i emocjonalną podstawę by budować coś nowego.  Bo przecież to ćwiczenie polega na tym by uzyskać w każdym z tych ważnych punktów jakąś nową , pozytywną i wspierającą perspektywę.

Aby wzmocnić swoje sukcesy, a porażki ujrzeć jako lekcje, jako kroki na drodze do przyszłego sukcesu.

 

Copyright © 2018   Marcin Żarek  

Jakiekolwiek rozpowszechnianie, kopiowanie, przetwarzanie, naśladowanie całości lub części tego tekstu jest zabronione!

 Photo: Pixabay

 

Autorem artykułu jest Marcin Żarek – nauczyciel rozwoju osobistego i duchowego, autor e-booków i kursów na temat odzyskiwania kontroli nad swoim życiem, rozwijania własnej mocy i  pokonywania ograniczeń.

Zapraszamy też na blog:   www.MarcinZarek.pl

Może zainteresują Cię także inne moje teksty na podobne tematy np:

Jak poczuć się lepiej w stresie czy w natłoku myśli – 12 sprawdzonych sposobów
Malachit – kamień transformacji i dobrej zmiany
Co daje Matryca Energetyczna?
Czarny turmalin – kamień ochrony energetycznej
Kamienie bogactwa i obfitości
Czy Anioły mają ego?
Prawda w duchowości i w życiu
Chińska żaba finansowa – symbol bogactwa
Czaroit – kamień wyższych wibracji, transformacji i pokonywania strachów
Prawo Przyciągania: twoje myśli i emocje tworzą twój świat
Co to są rytuały magiczne i jak z nich korzystać? Cz.1
Czy ludzie wybierają swoje życie jeszcze przed urodzeniem? cz.1

Wszystkie artykuły i wpisy są moimi tekstami autorskimi, nie są to przeróbki lub tłumaczenia.  Można je znaleźć wyłącznie na naszych blogach i stronach. 

Zapraszam do ponownych wizyt, bo regularnie zamieszczam nowe artykuły.  

Marcin Żarek

 

Podziel sie - udostępnij:
Share on Facebook
Facebook
Share on Google+
Google+
Share on LinkedIn
Linkedin
Tweet about this on Twitter
Twitter
Email this to someone
email
zajrzyj do naszego magicznego sklepu Magiczna Galeria www.MagicznaGaleria.pl