Pojawienie się problemów w jakiejkolwiek części życia to powód do stresu lub zdenerwowania. Coś nie poszło tak jak sobie to zaplanowaliśmy czy powstała sytuacja nieprzewidziana, w której nie wiadomo jak postępować. Nikt tego nie lubi.

Zwróć jednak uwagę na to, że problem nie musi oznaczać porażki. Często problem skłania nas do tego, aby coś jeszcze raz przemyśleć, znaleźć inne lepsze rozwiązanie lub w ogóle zmieniać kierunek działania.
I jeśli sukces rozumiemy jako dosłowną realizację początkowych zamysłów, to rzeczywiście – problemy mogą prowadzić do porażki. Ale jeśli sukces rozumiemy jako zbiór efektów, wydarzeń czy stanów, które powodują że rozwijamy się, stajemy się bardziej szczęśliwi i mądrzejsi czy bardziej dojrzali – to wtedy oczywistym jest że problemy to okazja do spojrzenia siebie czy na nasze zadanie z innej perspektywy. I na ogół prowadzi to do rozwoju, do rozwiązań kreatywnych i do osiągnięcia nowej jakości.

Jeśli wszystko byłoby zawsze dobrze zaplanowane, przeprowadzone i załatwione, jeśli wszystko byłoby idealnie takie jak sobie założyliśmy, to życie byłoby po prostu nudne i automatyczne.

Pomyśl sobie, ile rzeczy w twoim życiu wydarzyło się jakby „przypadkowo”, bez planowania. Jak się tak naprawdę zastanowić, to zbiegi okoliczności, pomyłki i przypadki stanowią tło większości naszych najważniejszych decyzji i wydarzeń życiowych. Wiele osób spotkało swoich partnerów życiowych „przypadkowo”. Wiele osób znalazło wspaniałą pracę przez przypadek, zupełnie nie starając się o zatrudnienie.

Nie znaczy to, że planowanie jest złe. Wręcz przeciwnie, jest wielka moc w planowaniu, w stawianiu sobie celów czy zadań do zrealizowania. Realizowanie marzeń to sposób na przekraczanie swoich ograniczeń.

Ale właśnie próbując osiągnąć jakieś cele czy zrealizować nasze marzenia, często napotykamy na problemy, na przeszkody, na wewnętrzne bloki. I rozwiązanie tych problemów czy przekroczenie tych naszych blokad jest drogą do naszego rozwoju, do naszej wielkości, do osiągnięcia naszego prawdziwego potencjału.

Więc nie załamuj się gdy w twoim życiu pojawią się problemy. Nie zamartwiaj się i nie reaguj emocjonalnie. Bądź świadom tego, że to może moment na jakąś zmianę, na jakieś wyzwania albo po prostu na spojrzenie na sprawy z innego punktu widzenia. I nawet jeśli nie stanie się to oczywiste od razy czy po jakimś czasie, to miej ufność, że Życie podpowie Ci prędzej czy później najwłaściwsze rozwiązanie. Każdy chyba miał taką sytuację w życiu, że kiedyś był załamany czy sytuacja wydawała się niezwykle trudna, a po jakimś czasie, patrzył na to wydarzenie z zupełnie innego punktu wiedzenia. Nawet śmiał się z tego, że był kiedyś taki naiwny czy nieświadomy. To dowód na to, że nastąpiła w jego życiu jakaś zmiana, że zaczął patrzeć inaczej, że przeszedł na inny szczebel swojego rozwoju.

Więc pamiętaj – problemy to ukryte okazje. A to co w jednej chwili wydaje się problemem, za chwilę może stać się błogosławieństwem.

 

 

Copyright ©2015 Marcin Żarek

 

Photo Credit: Peter G Trimming via Compfight cc

Podziel sie - udostępnij:
Share on Facebook
Facebook
Share on Google+
Google+
Share on LinkedIn
Linkedin
Tweet about this on Twitter
Twitter
Email this to someone
email
zajrzyj do naszego magicznego sklepu Magiczna Galeria www.MagicznaGaleria.pl